Nauka jazdy i paragony za szkolenie 2013W myśl najnowszych przepisów, nauki jazdy zostały wzbogacone o najnowszej klasy urządzenia do ewidencji sprzedaży detalicznej na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

WOW – brzmi dumnie, ale co z tym robić dalej ?

W Lublinie zadaliśmy to pytanie urzędnikom z  pierwszego oraz z trzeciego urzędu skarbowego.

W opinii urzędników z III U.S.  w Lublinie paragony należy wystawiać do każdego wpływu pieniężnego bez względu na to czy jest to wpływ gotówki do kasy czy przelew bankowy.  Bez znaczenia jest również to czy jest to zapłata za całość kursu/szkolenia, czy tylko wpłata za część (zaliczka).

Nie ma to znaczenia, każda wpłata powinna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej – mówi jeden z urzędników III us w Lublinie

Inne zdanie na ten temat mają pracownicy I urzędu skarbowego w Lublinie.

Na kasę powinniśmy nabijać (wydawać paragony) tylko przychody gotówkowe, czyli wpłaty gotówki do kasy.  Nie ważne czy za całość czy to tylko zaliczka. Natomiast przelewów na konto bankowe nie ewidencjonujemy na kasie fiskalnej – mówi pracownik I u.s. w Lublinie.

 

Po radę zgłosiliśmy się również do księgowych. Okazuje się że ich zdania są też podzielone. Niemniej jednak zgodnie twierdzili że wpływów na konto bankowe nie należy ewidencjonować na kasie fiskalnej.
O ile w kwestii przelewów byli zgodni, to jednak różnili się w kwestii tego czy należy wystawiać paragon do wpłaty zaliczki.

 

Po długich rozważaniach doszliśmy do wniosku że są dwa pytania podstawowe:

– do czego ma służyć kasa fiskalna

– czym jest i kiedy następuje sprzedaż

 

Dlaczego akurat te dwa pytania ? No cóż.
Jeżeli przyjmiemy że kasa fiskalna jest urządzeniem służącym do ewidencji wpływu gotówki, to wydaje się logicznym, iż należy ewidencjonować każdy wpływ gotówki (przelew bankowy nie jest wpływem gotówki), czyli każdy wpływ do kasy. Bez względu na to czy jest to wpłata zaliczki czy zapłata za usługę.

Z drugiej jednak strony, jeżeli przyjmiemy, że kasa fiskalna jest urządzeniem służącym do ewidencji sprzedaży, to logicznym następstwem jest pytanie czym jest w takim razie sprzedaż i kiedy ona następuje. Jeżeli za sprzedaż przyjmiemy moment zakończenia świadczenia usługi , bądź określimy kiedy owa usługa zostanie zakończona to wynika z tego, że paragon powinniśmy wystawić na zakończenie kursu (np. w dniu który na „zaświadczeniu o ukończeniu kursu”  jest określony jako „data zakończeniu szkolenia” ). Natomiast w przypadku zakupu godziny jazdy lub pakietu jazd kiedy wiemy kiedy dana usługa zostanie zakończona lub ile potrwa, to możemy od razu wystawić paragon. Odnosi się to również do wpłat na konto bankowe. Wpłata na konto i co za tym idzie informacja na wyciągu bankowym to tylko ewidencja wpływu środków pieniężnych, a nie ewidencja sprzedaży, wiec jeżeli mamy obowiązek ewidencji sprzedaży to paragon jak najbardziej powinniśmy wystawić. Nie musimy jednak wystawiać paragonu do każdej wpłaty bo to nie jest sprzedaż tylko wpłata zaliczki.

Dopiero po zakończeniu szkolenia zbieramy zaliczki i wystawiamy paragon na szkolenie/usługę.

Tutaj rodzi się następne pytanie czym jest sprzedaż a czym jest zapłata.

Niektórzy twierdzą, że przecież sprzedaż nastąpiła, a to że nie otrzymaliśmy całej zapłaty nie znaczy że nie było sprzedaży. Sprzedaż nastąpiła a jeżeli nie ma zapłaty to możemy się jej domagać i ewentualnie naliczać odsetki od nieterminowej płatności.

No tak, dlatego napisałem że paragon należy wystawić w momencie zakończenia szkolenia a nie w momencie otrzymania całej wpłaty. Ta wersja może wydawać się bardziej skomplikowana ale jest logiczna i sensowna.

 

Przyjmijmy jednak wersję że wystawiamy paragon do każdej wpłaty. W takim razie na paragonie będziemy mieli np. „Kurs na prawo jazdy – cena 100 PLN” .

Może teraz urzędnik będzie twierdził że to jest poprawnie, ale osobiście nie chciałbym się tłumaczyć w przypadku kontroli, że to nie jest sprzedaż poniżej kosztów i zaniżam przychody ewidencjonując sprzedaż usług jaką jest kurs na prawo jazdy w cenie 100 zł. Biorąc pod uwagę, że rocznie może to być np. 100 kursantów po 1.000 zł, to przy wpłatach po 100 zł będzie to 1.000 paragonów po 100 zł zamiast 100 paragonów po tysiąc.

Ktoś powie, no przecież to jest to samo.

– Matematycznie TAK, ale jeżeli urzędnik stwierdzi że za ewidencjonowana została sprzedaż  1.000 kursów (a nie 100) po 100 zł i do każdego kursu sypnie z rękawa domiar 900 zł, to już nie wychodzi na to samo. Paragon jest przecież anonimowy. Nie udowodnimy że tych 10 paragonów po 100 zł to jest wpłata tej samej osoby na łączną kwotę 1.000 zł.

Poza tym kursant (który wpłacił 100 zł) otrzyma taki bezosobowy paragon na 100 zł, a od kumpla który wpłacił całość weźmie paragon na 1.000 zł i pokaże nam, że przecież on już zapłacił. I udowodnij mu człowieku że jest inaczej.

Ewidencja prowadzona do tej pory przez OSK była dokładniejsza niż będzie teraz z użyciem tych kas fiskalnych.

 

Jedynym rozsądnym sposobem aby mieć kontrolę nad wszystkim wydaje się być, dalsze prowadzenie KP dla kursantów gdzie każda wpłata jest odnotowana z imienia, nazwiska i adresu jako dodatkowa ewidencja poza kasą fiskalna , bez względu na to którym sposobem będziemy ewidencję prowadzić.

 

Zapraszam do dyskusji, komentarze mile widziane.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.8/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Nauka jazdy i paragony za szkolenie 2013, 8.8 out of 10 based on 4 ratings
Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Blogger.com
 • co-robie
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • LinkedIn
 • MySpace
 • PDF
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

4 komentarze to “Nauka jazdy i paragony za szkolenie 2013”

 • majk:

  Paragony przecież są numerowane i można zapisywać przy kursancie który numer paragonu dostał.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • _FF:

  Taaaak, a jak się pomylisz to co ? Dojdziesz jaki numer powinien być ?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • Pozycjonowanie stron:

  Panstwo jest chore i nie ma na to lekarstwa

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 • kkk:

  Nie może być zaliczek, trzeba wystawiać paragony, bo musi być VAT naliczony.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
Kategorie
Ankieta

Która kasa lepsza ?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...